90'larda İlkokula Gidenlerin Defter Macerası | Mopak Defter
90'larda İlkokula Gidenlerin Defter Macerası
1ağustos

90'larda İlkokula Gidenlerin Defter Macerası

Paylaş :

Okula başlarken defterler alışveriş listemizin olmazsa olmazlarındandı. Öğretmen veya okul tarafından verilen listeleritinayla,anne ve babaya götürülürdü. Anne ve baba, listeyi inceledikten sonra bir hesap yapar ve hep beraber kırtasiyenin yolunu tutardık. O zaman, şimdiki gibi büyüüüüük kırtasiyeler yoktu. Hep beraber küçük kırtasiyeleri ziyaret ederdik. Kırtasiyeci amcanın bize, rastgele verdiği defterlere razı olmak zorunda olurduk. Amcadan istediğimiz o kadar defter arasına kaçan bir feminen renk ise erkek öğrencilerin ya tüm yıl boyunca hayatını karartırdı ya da o defter kullanılmaz, varsa kız kardeş veya ablaya verilirdi. Yoksa da evde annenin yemek tarifi defteri olabilirdi.

Mopak Defter, o zaman da en iyisiydi. Mopak Defter’i olan, bir statü sahibi olabilirdi. Hele ki kapak içerisindeki çarpım tablosu çoğu öğrencinin hayatını kurtarırdı.

Bunun yanında defter kapları alınırdı. Renk renk, metre metre. Erkeklerin favorisi genelde tuttukları futbol takımlarının rengi veya bir süper kahraman olurken, kızların tercihleriise daha çok barbi bebek tarzı figürlerden yana olurdu. Sonrao defterler, anne veya babayla itinayla kaplanırdı. Etiket ise bir yaş pastanın en üstündeki çilek gibi defterimizin son parçası olurdu.

Zaman geçtikçe defterlerin bazıları hızla tükenir bazıları ise yarısı boş kalmak üzere sezonu kapatırdı. Okula götürmemiz gereken defteri unuttuğumuz zaman en yakındaki arkadaşa “Bir sayfa koparabilir misin?” denirdi. Defter çok ortalıysa o sayfayı alma ihtimaliniz yükselir, tek ortalıysa orta sayfanın müsaitliğine göre bir sayfa alabilmeniz mümkün olurdu.

Defterden bir sayfa koparma isteği genelde isim-şehir oynanacak zamanlarda oldukça artardı. Senin ortadan bir sayfa kopardığını görenler durmadan senden onlara da bir sayfa vermeniz gerektiğini söylerlerdi. İsim-Şehir oynamanın heyecanı ile o kadar sayfanın gitmiş olması genelde umrunuzda olmazdı çünkü tarih dersinde isim-şehir oynamak gibisi yoktu.

Bir de o dönemin olmazsa olmaz eğlencelerinden kağıttan uçak yapmak için defter yapraklarını kullanırdık. Kah boş bir sayfa yardımımıza koşar kah artık kullanmayacağımız bir sayfa. Yapılan uçaklar, ya sınıf içerisinde bir hedefe yönlendirilir ya da sınıf penceresinden aşağı doğru bırakılırdı. Yalnızsınıf penceresinden atılanlar müdür, müdür yardımcısı veya kızgın bir öğretmen tarafından gözlemlenirse başınız biraz belaya girebilirdi.

Defter işte... Okul dönemi, mecburen aldığımız sonra elimizden bırakmadığımız en iyi arkadaşımız defterler. Bir aşk beslememek mümkün mü?

Yorum Yap

 • Uçan Tavşanın Hikayesi
  Uçan Tavşanın Hikayesi

  20.8.2015-0 Yorum

 • Güzel Yazı Defterleri
  Güzel Yazı Defterleri

  6.8.2015-0 Yorum

 • Çocuklarla Yapılabilecek Hafta Sonu Aktiviteleri
  Çocuklarla Yapılabilecek Hafta Sonu Aktiviteleri

  16.10.2015-0 Yorum

 • Mopak’ın Yeni Markası Mopak Defter’in İnternet Sitesi Açıldı!
  Mopak’ın Yeni Markası Mopak Defter’in İnternet Sitesi Açıldı!

  26.8.2015-1 Yorum

 • Uçan Tavşanın Hikayesi
  Uçan Tavşanın Hikayesi

  20.8.2015-0 Yorum

 • Güzel Yazı Defterleri
  Güzel Yazı Defterleri

  6.8.2015-0 Yorum

E-Bülten

Instagram

MopArt